SAĞLIK MUHABİRLİĞİNDE 29 YIL

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur. Londra’da City Üniversitesi Gazetecilik Bölümünde kısa dönem eğitim gördü. Mezuniyetle ilgili araştırma haberini “İngiliz Sağlık Sistemi ve Yaşanan Sorunlar” üzerine yaptı.

YAZILI BASINDAN TELEVİZYONA UZANAN YOL


YAZILI BASIN

*Gazetecilik mesleğine başladığı Tercüman Gazetesi’nde dokuz yıl sağlık muhabiri olarak çalıştı ve sağlık köşesini yönetti.

*Kadınca Dergisi’nin beş yıl genel yayın yönetmenliğini yaptı. Türkiye’ilk defa bir kadın dergisinde spor sayfasını açan isim oldu.

*Kadınca Dergisi’nden İntermedya Dergi Grubu’na ekibiyle transfer olup, Woman ile sağlıklı beslenme ve diyet dergisi Light’ın yayın hayatına geçmesini sağladı ve iki yıl genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. Aynı ekiple gruba ait Bahçe ve Çiçek Dergisi’ni çıkardı.

*Ekonomi gazetesi Global’de kadın ve sağlık konularında köşe yazılarına imza attı.

*Nokta, Haber Ekstra ve Panorama dergilerinde sağlık ve kadın üzerine söyleşileri, haberleri yayınlandı,

*HaberTürk Gazetesi’nde ve grubun Yarın isimli gazetesinde köşe yazarlığı yaptı

*Habertürk internet sitesinde (www.haberturk.com) köşe yazarlığı görevinde bulundu.

*Tercüman Gazetesi’nde sağlık ve kadın konularında köşe yazarı olarak görev yaptı.


TELEVİZYON ÇALIŞMALARI

*ATV’nin haber kanalı A Haber’in açıldığı tarih 2011 yılından bu yana Esra Kazancıbaşı ile Medikal’i hazırlayıp sunuyor,

*HaberTürk Televizyonu’nda 2002-2010 yılları arasında Medikal isimli sağlık programını hazırlayıp sundu. Mart 2010 ile Mayıs 2010 arasında HaberTürk ekranlarında bir başka sağlık programına daha imza attı: Sağlık Masası

*Show TV Haber Merkezi’nde sağlık editörü, Ateş Hattı programında koordinatör olarak çalıştı.

*1997 yılında TRT1’de yayınlanan “Kesişme Noktası” isimli kadın programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.

*BRT Televizyonu’nda yayınlanan İpek Tuzcuoğlu’nun sunduğu kadın programının metin yazarlığını ve danışmanlığını yaptı.

*Kanal 6’da 1996 yılında yayınlanan “Kadınca” isimli programın danışmanlığını ve metin yazarlığını yürüttü.

*Habertürk internet sitesinde (www.haberturk.com) köşe yazarlığı görevinde bulundu.

*HBB Televizyonu’nda 1995 yılında yayınlanan “İkiden Dörde” isimli kadın programında kadın hakları ve sağlık sorunları konusunda her hafta uzman gazeteci olarak yer aldı, izleyici sorularını yanıtladı.


KATILDIĞI BİLİMSEL TOPLANTILAR

Esra Kazancıbaşı, tıpta uzmanlık derneklerinin, hastanelerin ve ilaç firmalarının gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında düzenledikleri yüzlerce tıbbi kongreye, seminere ve basın toplantısına katıldı.

Sağlıkla ya da kadın sorunlarıyla ilgili çeşitli panellerde konuşmacı ya da oturum başkanı olarak yer aldı


KAZANDIĞI ÖDÜLLER

“Sağlık mı dediniz!”başlıklı araştırmasıyla 1987 yılındaTürkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Ödülleri’nde araştırma dalında alında mansiyona layık görüldü.

Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Dişhekimleri Odasıgibi sağlık meslek kuruluşlarının sağlıkta yılın en iyi haber ve araştırma ödüllerinin pek çok defa sahibi oldu.

HaberTürk’te yayınlanan Medikalisimli programda, halk sağlığına yaptığı katkılardan dolayıHastane Dergisi’nin2004 yılında sağlıkta basın ödülünün sahibi oldu.

Esra Kazancıbaşı Öztekin imzalı Medikal, İstanbul Tabip Odası tarafından 2009 yılında Yılın En İyi Sağlık Programıseçildi.


Sağlık programındaki ciddi, seviyeli yayıncılık anlayışı Esra Kazancıbaşı’na Hisar Intercontinental Hospital tarafından düzenlenen Sağlıklı Yaşam Ödüllü’nü getirdi.

2010 yılında ilk kez düzenlenen İsmail Cem Televizyon ÖdüllerindeMedikal, Gündüz Kuşağındaki En İyi Beş Programarasında yer aldı.

Esra Kazancıbaşı programlarda ruh sağlığıyla ilgili konulara yer vererek halkın bu konuda bilgilendirilmesine katkıda bulunduğu içinTürkiye Psikiyatri Derneğitarafından 2010 yılındatelevizyon dalında verilen ödülünsahibi oldu.


MESLEKİ ÜYELİKLERİ

Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği’nin (ESAM) kurucuları arasında yer alıyor. Medyada sağlık haberlerinin en doğru şekilde yer almasını hedefleyen, “eğitimli gazeteci, doğru haber” sloganıyla genç gazeteci adaylarına sağlık muhabirliği konusunda eğitim veren derneğin üç dönem genel sekterliğini yürüttü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne de üye olan Kazancıbaşı, Cemiyetin Balotaj Kurulu’nda görev yapıyor.

SAĞLIK ADASI MEDYA

SAĞLIK ADASI MEDYA VE SAĞLIK ADASI YAYINEVİ

Esra Kazancıbaşı Öztekin sağlık sektörüne sağlık alanında içerik desteği sağlamak, kitap, dergi, broşür, gazete çıkartmak, sağlıkla ilgili televizyon, radyo programları yapmak amacıyla Sağlık Adası Medya’yı kurdu.

Halka yönelik sağlık kitapları çıkartmak hedefiyle ise Sağlık Adası Yayınevi’ni 2011 yılında açtı. Yayınevi, kurulduğu ilk yıl www.sagligimicinhersey.com portalıyla aynı adı taşıyan Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi’ne ait üç kitabı okurlarla buluşturdu.

  • Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler
  • Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları
  • Sorular ve Yanıtlarla Diyabet

SAĞLIK PORTALLARI

Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin sağlıklı yaşamın adresi sloganıyla sagligimicinhersey.com portalını kurdu. Hastaların, hasta yakınlarının ve sağlıklı kalmak isteyenlerin her türlü bilgiyi bulabilecekleri portal, sağlık alanında deneyimli uzman gazeteciler tarafından hazırlanıyor.

2010 yılında ise erkek sağlığına yönelik Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı portalı açıldı; sagliklierkek.com